Aasta tervisedendaja on Mai Maser ja Aasta tervisesõber on Merike Martinson

Eesti Tervisedenduse Ühing

PRESSITEADE

Eesti Tervisedenduse Ühing valis Aasta tervisesõbraks 2014  Tallinna abilinnapea Merike Martinsoni.

7. aprill on ülemaailmne tervisepäev, mis tunnustab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ning pakub võimaluse igal aastal tõsta päevakorda globaalse tähtsusega terviseteemasid.

Tervisedenduse praktikutest ja teaduritest koosnev Eesti Tervisedenduse Ühing tunnustab 2014 . aastal viiendat korda avaliku elu tegelast, kes on oma tegevusega toetanud ja tähtsustanud rahva tervist. Aastal  2014 valiti Aasta tervisesõbraks Tallinna abilinnapea  Merike Martinson.

Martinson_2013 valimisfoto

Dr Merike Martinson on kauaaegne Tallinna abilinnapea sotsiaalhoolduse ja –kindlustuse ning tervisevaldkonnas. Ta on olnud eestvedajaks Tallinna Tervisekoalitsiooni ja Tallinna linnaosade tervisedendajate võrgustiku loomisel ning on väga palju mõjutanud teiste sektorite otsusetegijaid mõtlema tervisekeskselt.  Tema eestvedamisel valmis 2010. aastal Tallinna terviseprofiil, mis annab ülevaate linnaelanike terviseolukorrast ja tervist mõjutavatest teguritest ning on aluseks tervisestrateegiate ning -programmide koostamiseks. Merike Martinsoni eestvedamisel liitus Tallinn  teise pealinnana maailmas 28. mail 2013 rahvusvahelise Safe Community (Turvaline kogukond)  võrgustikuga.

Aasta Tervisesõbraga tiitliga on tunnustatud varemalt  Evelin Ilvest, Arnold Rüütlit, saadet Ringvaade ning G4S-i.
Eesti Tervisedenduse Ühing  tunnustab maailma tervisepäeval tervise edendajaid kuuendat korda.  Aasta tervisedendaja 2014 on dr Mai Maser.

Mai pilt

Mai Maser on pediaater  ja Tartu Ülikooli emeriitdotsent, 80ndatel sai ta tuntuks  TV sarja „Terve laps“ teledoktorina. Mai Maser oli 15 aastat (1991–2005) rahvusvahelise kooliõpilaste terviskäitumise uuringu (HBSC-study) läbiviija ja koordineerija Eestis.  Aastatel 1999–2005 oli ta Eesti laste ja noorte riikliku tervise-programmi juhiks. Peale selle on ta olnud aastakümneid tervisliku toitumise propageerija ja mitmete projektide juht . Mai Maser on Eesti toitumisteaduse seltsi rajaja ning oli selle esimene president ning juhtinud Eesti toidusoovituste väljatöötamist.

Mai Maser on rohkete trükiste autor ja kaasautor, nt “Hõbedaste aastate kokaraamat” (2010), “Kaalul on ülekilod. Nõuanded ja edulood neile, kel aastaid 40+” (2012) , 2013. aastal ilmus  „Kogu pere toiduraamat“ .

Viimastel aastatel  on Mai Maser  lepinguline lektor Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis ja Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledžis õpetades tervise edendamist ja toitumist. Ta on OÜ Figuurisõbrad tervisliku toitumise nõustamise peakonsultant, kuulub Eesti toidusoovituste koostamise töögruppi  ning  on regulaarne ajakirja „Kodutohter“ autor.  Mai Maserile on 2012. aastal omistatud töö eest tervislike toiduvalikute järjekindla suunamise eest Põllumajandusministeeriumi hõbedane teenetemärk, ta   on Eesti Akadeemiliste Naiste Ühingu president.
Mai Maser on Eesti Tervisedenduse Ühingu liige ja  oli  juhatuse liige aastatel 2005–2010. Mai Maser tähistas 2013. aasta suvel  75. sünnipäeva.

Lisainfo:
Ülle Rüüson

Eesti Tervisedenduse Ühingu juhatuse liige

E-post: ylle.ryyson@tervis.ee

Tel:  +372 528 4090

www.tervis.ee