Eesti Tervisedenduse Ühing valis Aasta tervisesõbraks 2015 näitleja Henrik Kalmeti ja Aasta tervisedendajaks 2015 Imbi Jäe ning Vilma Tikerpuu

Eesti Tervisedenduse Ühing
PRESSITEADE

Eesti Tervisedenduse Ühing valis Aasta tervisesõbraks 2015  näitleja Henrik Kalmeti ja  Aasta tervisedendajaks 2015  Imbi Jäe ning Vilma Tikerpuu.

7. aprill on ülemaailmne tervisepäev, mis tunnustab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ning pakub võimaluse igal aastal tõsta päevakorda globaalse tähtsusega terviseteemasid.

Tervisedenduse praktikutest ja teaduritest koosnev Eesti Tervisedenduse Ühing tunnustab Aasta tervisesõbra tiitliga avaliku elu tegelast, kes on oma tegevusega toetanud ja tähtsustanud rahva tervist. Aastal  2015 valiti Aasta tervisesõbraks Tallinna Linnateatri näitleja Henrik Kalmet.

Henrik Kalmet  on eesti  noor ja andeks näitleja, kes julgeb asju välja öelda. Henrik Kalmet on pildil suurepärastes lavastustes, kinolinastustes ja telemaastikul  ning pälvinud tähelepanu ja  tunnustust  nii kultuurikriitikutelt kui ka noorelt kuultuuritarbijalt. Kalmet on endale selgelt teadvustanud, et tema kui kuulus ja noorte hulgas populaarne inimene võib kujundada noorte suhtumist tervisekäitumisse – olla arvamusliider. Henrik ütleb: „Meie kõigi võimuses on mõjutada oma sõpru mitte jooma. Nii saame tegelikult kõik trendiloojad olla ja positiivset eluviisi massidesse viia.“ Seda sõnumit ta siis levitab käies lahkelt esinemas ja algatades avalikke kampaaniaid liigse alkoholi tarbimise ennetamise suhtes.  Henrik Kalmet on eeskujuks noortele oma positiivse ellusuhtumise ja iseseisva kriitilise mõtlemise poolest.

Aasta Tervisesõbra tiitliga on tunnustatud varasemalt  Evelin Ilvest, Arnold Rüütlit, saadet Ringvaade, kontserni G4S ning dr Merike Martinsoni.

Eesti Tervisedenduse Ühing  tunnustab maailma tervisepäeval tervise edendajaid seitsmendat korda. 1995. aastal loodi maakondadesse tervisedendajate võrgustik, seega täitub paikkondlikul tervisedendusel 20 aasta.  Täpselt nii kaua  on seda tööd teinud Imbi Jäe Saare Maavalitsuses ja Vilma Tikerpuu Hiiu Maavalitsuses.

Imbi Jäe omab õendusalast kõrgharidust. Tema aktiivsele hoiakule ja tervislike eluviiside propageerimisest tulenevatele vaadetele on Saare maakonnas toimunud aasta-aastalt enam tervisedenduse valdkonda tutvustavaid ettevõtmisi, läbi viidud erinevaid kampaaniaid ning koolitusi. Imbi Jäe eestvedamisel on maakonnas edukalt toimiv tervist edendavate koolide ja lasteaedade võrgustik. Maakonna tervisedendaja algatusel ja juhtimisel on koostatud maakonna terviseprofiil, samuti on see olemas enamikul kohalikest omavalitsustest, millele toetudes on alustatud mitmete projektidega. Neist üks, Kuressaare linna poolt läbi viidud “Tööealised (kures)saarlased tervemaks ja liikuvamaks”, pälvis sel aastal Saaremaal  tunnustuse “Aasta tervisepanus”.  Imbi käivitas saarel ülipopulaarse kampaania “ Kõik mehed kokkama” , ta  huvitub väga  ka  töökeskkonna teemadest. Imbi väärtustab oma kolleegide ja koostööpartnerite panust, sest üksi tervisedendust teha ei saagi.

Vilma Tikerpuu, kes on hariduselt õpetaja, on Hiiumaal legendaarne.  Ta käivitas  Hiiumaal Südametoa (1996-2013), kus külastajate arv oli keskmiselt 1500 inimest aastas ja mis oli väga populaarne üle Eesti, südamenädalat peetakse aastast 1996 , millest võtavad osa lapsed alates lastesõimest kuni eakateni. Vilma on   15 aastat korraldanud maakonnas noorte hulgas väga populaarset narkoennetuskampaaniat  Narko – ei!,  mis toimub koostöös Eesti parimate narkopolitseiametnike ja Wismari haigla narkoloogidega. Vilma eestvedamisel on koostöös Eesti nahaarstidega korraldatud aastaid melanoomipäeva, kus külastab nahaarste (kes on transporditud mandrilt) pea 250 inimest.   Vilma Tikerpuu on SA Hiiumaa Haigla nõukogu esimees aastast 2007. Selle aja jooksul on toimunud Hiiumaal suured arendused – ehitati välja Eesti parim helikopteri plats, väga hea koostöö on olnud USA suursaatkonnaga, kelle toetusel  renoveeriti kirurgia osakond,  välja on ehitatud hooldushaigla ja  kaasaegne taastusraviosakond,  Jõulutunneli abiga osteti kompuuter-tomograaf. Vilma Tikerpuu on Hiiumaal tuntud ka kui varakevadest hilissügiseni meresujuja.
Eestimaa suurimad saared – Hiiumaa ja Saaremaa on Eesti turvalisimad paikkonnad.

Lisainfo: Ülle Laasner
Eesti Tervisedenduse Ühingu juhatuse liige
E-post: laasner@gmail.com
Tel:  +372 528 4090
www.tervis.ee
Aasta tervisesõber ja Aasta tervisedendaja 2015