Eesti Tervisedenduse Ühing valis 2016. aasta tervisesõbraks tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski ja 2016. aasta tervisedendajaks Rapla maavalitsuse tervisedendaja Ülle Laasneri

Eesti Tervisedenduse Ühing 
PRESSITEADE

Eesti Tervisedenduse Ühing valis 2016. aasta tervisesõbraks tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski ja 2016. aasta tervisedendajaks Rapla maavalitsuse tervisedendaja Ülle Laasneri.

7. aprill on ülemaailmne tervisepäev, millega tunnustatakse Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) loomist ning pakutakse võimalus tõsta igal aastal päevakorda globaalse tähtsusega terviseteemasid. 
Tervisedenduse praktikutest ja teaduritest koosnev Eesti Tervisedenduse Ühing tunnustab aasta tervisesõbra tiitliga avaliku elu tegelast, kes on oma tegevusega toetanud ja tähtsustanud rahva tervist.

Aastal 2016 valiti aasta tervisesõbraks tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. 
Eesti Tervisedenduse Ühing hindab hr Ossinovski otsustavust ja julgust hakata ellu viima alkoholi rohelises raamatus esitatud ettepanekuid, mis seisid sahtlis juba 2012. aastast, pärast heakskiitu valitsuses. Tervisedendajate kogemused kinnitavad, et konservatiivse alkoholipoliitika ellukutsumine on pigem poliitilise opositsiooni teema, seda enam pälvib ministri meelekindlus edendajate poolehoidu ja tähelepanu. Jevgeni Ossinovski teab, et Eestis sureb otseselt või kaudselt alkoholi tagajärjel aastas üle 1000 inimese ning et alkoholitarbimise negatiivne mõju Eesti tervishoiusüsteemile on otseselt üle 30 miljoni euro, kaudne mõju majandusele on üle 200 miljoni euro aastas ja mis kõige olulisem, minister Ossinovski on teadvustanud, et Eesti põhiseadus käsib riigil võtta tarvitusele meetmeid rahva tervise kaitseks ja tegutseb vastavalt sellele.
Aasta tervisesõbra tiitliga on varem tunnustatud Evelin Ilvest, Arnold Rüütlit, saadet „Ringvaade“, kontserni G4S, dr Merike Martinsoni ja näitleja Henrik Kalmetit.

Eesti Tervisedenduse Ühing tunnustab maailma tervisepäeval tervisedendajaid kaheksandat korda. Aasta tervisedendaja 2016 on Rapla maavalitsuse tervisedendaja Ülle Laasner. 
Ülle on tegutsenud Eesti riigi ja Rapla maakonna tervisedenduse valdkonna heaks juba 17 aastat. 
Alates 1999. aastast on Ülle Laasner Rapla maavalitsuse tervisedenduse spetsialist. Rapla maakond oli üks esimesi maakondi, kus 1998. aastal loodi traumameeskond. Ülle on selles osalenud algusest peale. Järgemööda loodi, siis juba Ülle eestvedamisel, maakondlik uimastinõukogu ja tervisenõukogu. Lisanduvad mitmed riiklikud ja maakondlikud koostöövõrgustikud, mille algataja või liige Ülle on. Tunnustatav on olnud ka aktiivne tervisepoliitiliste otsuste mõjutaja. Näiteks oli Rapla maakond esimene maakond, kus kõik omavalitsused kehtestasid alkoholi müügipiirangu enne üleriigilist seadust. Põhitöö kõrvalt võib Ülle Laasneri nime leida väga erinevate organisatsioonide juhatuse liikmete hulgast. Ta on Rapla Valla Külade Ühenduse, Raplamaa Partnerluskogu, Rapla Noorte Nõukoja, Eesti Tervisedenduse Ühingu ja Eesti Punase Risti Raplamaa Seltsi juhatuse liige. Kõige selle kõrvalt leiab Ülle aga aega veel muukski. Ta on nimelt Rapla vallavolikogu liige ja seda juba kolmandat koosseisu. Volikogus on ta sotsiaal- ja tervisekomisjoni esimees.
Rapla tervisedendus on tuntud-teatud kogu Eestis just tänu Üllele. Ta on nõu ja jõuga olnud abiks ka paljudele teistele paikkondadele ja organisatsioonidele. Ülle on viinud Raplamaa tervisedenduse valdkonna lipulaevaks. Ülle Laasneri viimane märkimisväärsem ettevõtmine oli 2015. aastal raamatu „Paikkonna tervisedendus 20“ koostamine ja väljaandmine. Selle ajaloolise väärtusega raamatu kaante vahele on parimal moel saanud kirja tervisedenduse praktikute panus rahvatervisesse. Ülles on see miski, mis kutsub inimestes esile huvi tervisedenduse vastu.

Tunnustused antakse üle 3. juunil 2016 riiklikul tervisedenduse konverentsil.

Lisainfo: Lea Saul
Eesti Tervisedenduse Ühingu juhatuse liige 
E-post: lea@tervis.ee Tel: +372 53434061 www.tervis.ee